B2B E-Ticaret Sistemi Nedir ?

B2B E-Ticaret Sistemi Nedir ?

B2B E-Ticaret Sistemi Nedir ?
    Kategori: Genel Bilgi

 

B2B ya da Business To Business olarak bilinen e-ticaret yöntemi, işletmeden işletmeye yapılan satış sistemidir. Toptan satış sistemi olarak nitelendirilen ticaret platformlarında, üretici firma ürünleri son alıcıya değil satıcı firmaya satılır.

 

B2B E-Ticaret Nasıl Yapılır?

 

Profesyonel yazılım kullanmak, B2B sitelerin kolaylıkla kurulmasını sağlar. Ancak yine profesyonel şekilde tasarlanması, satış ağının geniş kapsamda kurgulanması ve satış sisteminin nitelikle sunulması, sistemin sorunsuz şekilde işlemesini sağlar.

Tedarikçi firma ile şirketler arasında yapılan B2B ticaretlerinde, stok bilgilerinin güncel olması, ürün nitelik ve kapsamlarının detaylı ve güncel şekilde sunulması oldukça önemlidir.

B2B e-ticaret sistemlerinde yapılan satışlar, farklı ödeme metotları ile gerçekleştirilmektedir. Nakit ödeme türünün yanı sıra çek ve senet gibi işlemlerle satın alım sağlanabiliyor. Ayrıca POS sistemler ile elektronik ödemeler yapılabilirken, sistem üzerinden mikro kredi kullanımları da sağlanabiliyor. Dolayısıyla B2B e-ticaret siteleri, diğer e-ticaret yöntemlerine nazaran daha kapsamlıdır.

E-ticaret sitelerinde uygulanan kargo sitemi B2B sitelerde lojistik olarak sunulur. Genellikle büyük sistemlerin ticareti yapıldığı için lojistik detaylar önem kazanır. Örneğin ameliyat makineleri veya tıbbi cihazlar satılan bir B2B sitesinde, satın alınan makinelerin sevkiyatı önem taşır.

Sistem üzerinde lojistik bilgilerinin yer alması ve kullanıcıya detayı bilgilendirme sunulması, B2B e-ticaret siteleri için prestij sağlayan unsurlar arasındadır.