B2C Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

B2C Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

B2C Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?
    Kategori: Genel Bilgi

B2C Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticaret sisteminin kendi içerisindeki faaliyet alanlarını benzeyen terimlerden biri B2C’dir. Tanım olarak; işletmeden tüketiciye satış yapılan platformları temsil eder.

BusinesstoConsumer olarak ifade edilen B2c e-ticaret sistemi, firmanın web sayfasından aktif şekilde alışveriş olanağı sunmasıdır. Sanal mağazacılık sistemi olarak değerlendirilen B2c sitelerde, online alışveriş, online ödeme günün her saatinde yapılabilir.

Ticari kurumları pazarlama ve satış sistemi olan B2c kategorisindeki siteler, doğrudan internet sitesinden ya da firmanın yayın sağladığı farklı dijital platformlardan alışveriş yapabilirler.

B2C e-Ticaret Sisteminin Avantajları

Etkin ve doğrudan ticaret yapmayı sağlayan B2C e-ticaret sistemi, dijital platform üzerinden geniş bir kitleye erişmek için oldukça etkilidir. Daima online olan sistem avantajıyla 7/24 alışveriş, yılın her günü sorunsuz ve hızlı şekilde sağlanabilir.

İşletmecilerin herhangi bir aracı sistem olmadan direkt erişebilir olması, kullanıcılara doğrudan reklam- tanıtım ve satışın yapılması sağlanır. Kullanıcıların memnuniyetleri, talep ve isteklerinin yanı sıra alınan hizmetle alakalı tüm konularda iletişim sağlanabilir.

Ödeme güvenliğinin sağlanmış olması, güvenilir platform özelliğini sunar. Yerel firmalar için ulusal ağlarda kapasite, ulusal firmalar için uluslararası ağlarda kapasite sağlayan B2C e-ticaret sistemleri, istediğini lokasyonda satış yapabilmenize olanak sunar.

Ekonomik avantajları, maliyet kârları ile tercih edilen e-ticaret sistemleri, pek çok alanda tasarrufa olanak sunar. Herhangi bir işletme, personeller, sevkiyat sistemi, perakende hizmetler gibi unsurlara gerek olmadan doğrudan satış yapılabilir.

B2C sitelerde al- sat sistemi kullanılır. Firma, üreticiden aldığı ürünü doğrudan müşteriye satar. Kimi zaman ve kimi platformlarda ürün gönderimleri, direkt olarak üreticiden yapılır ve işletme yalnızca online satış hizmeti vermiş olur.

Oldukça avantajlı ve kazançlı bir sistem olan B2C e-ticaret siteleri, ihracat olanağına da sahiptirler. E-ihracat sistemiyle global alanlarda kolaylıkla ürün veya hizmet satışları yapılabilir, daha geniş kapsamda farklı ülkelere erişim sağlanabilir.

 

e-ticaret b2c perakande satış b2c eticaret e-ticaret sitesi online ticaret ucuz e-ticaret sitesi online satış sitesi