Bütçe Planlaması Neden Yapılır?

Bütçe Planlaması Neden Yapılır?

Bütçe Planlaması Neden Yapılır?
    Kategori: Genel Bilgi

Bütçe Planlaması Neden Yapılır?
 
Hepimizin de bildiği bütçenin tanımını yaparak yazımıza başlıyoruz. Bütçe, gelecek zaman için yapılan finansal bir plandır. Başka bir deyişle ileriki zamanınızda yapacağınız harcamalar için yaptığınız plandır. Bütçe planlaması yapmak için herhangi bir uzmanlığa ihtiyacınız yoktur. En basit usulüyle kalem ve kâğıda ihtiyacınız vardır. Bunun için telefonunuzu ya da bilgisayarınız da kullanabilirsiniz. Bütçe planlaması yapmak aslında cebinize giren paranın nerelere gideceği konusunda kontrolünü sağlamaktadır. Hepimizin de bazen dediği aklından geçirdiği bir cümle vardır ki bu da ‘bu paralar nereye gidiyor?’ İşte tam bu noktada bütçe planlaması yapmanız sizin için çok yararlı bir iş olacaktır. Peki, bu bütçe planlaması nasıl yapılır, bütçe planlaması yapmanın önemi nedir sorularına cevap verelim.
 
Bütçe Planlaması Nasıl Yapılır?
 
Her kişinin kendine özgü bütçe planlaması vardır. Bütçe planlaması yaparken dikkat etmeniz gereken iki konu: gelir ve giderlerinizdir. Kâğıda maaşınızı ya da ek olarak herhangi bir gelirinize varsa onu da ekleyerek yazmanız gerekir. Aynı zamanda giderlerinizi de yazmanız gerekmektedir. Bunun yanında aylık olarak ne kadar paranızı birikime ayıracaksanız onu da hesaba katmanız gerekmektedir. Birikim olarak gelirinizin en az %10’unu ayırmanızı tavsiye edebiliriz. Aylık olarak market, giyim ya da özel harcamanız için belirlediğiniz miktarlar üstüne çıkmamaya özen göstermelisiniz. Örneğin, aylık olarak 200 TL market alışverişinize ayırdıysanız ay sonuna kadar 200 TL üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde siz de çok kolayca bütçe planlamanızı yapmış olursunuz. 

bütçe bütçe planlaması tasarruf birikim planlı harcama geleceğe yatırım bütçe analizi finansal planlama bütçe planlaması neden yapılır bütçe planlaması nasıl yapılır bütçe planlaması nedir