E-ihracat Nedir? E-İhracat Neden Önemlidir? E-İhracat Avantajları Nelerdir?

E-ihracat Nedir? E-İhracat Neden Önemlidir? E-İhracat Avantajları Nelerdir?

E-ihracat Nedir? E-İhracat Neden Önemlidir? E-İhracat Avantajları Nelerdir?
    Kategori: E-Ticaret Yazılımları

E-İhracatın başlangıcı olan E-Ticaret, belli bir sınır olmadan birçok ürünün internet üzerinden satışının yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Günümüz koşullarında artık hemen hemen her ürünü web siteleri üzerinden satın almaktayız. Özellikle pandemi döneminde talebin yoğun olarak arttığı bu sektör artık nihai tüketicilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bunun yanında E-İhracat da sektör içerisinde yerini almış ve teknolojinin gelişmesi ile sunduğu avantajlar da göz önüne alınınca talebin artması kaçınılmaz olmuştur.

 

E-İhracat Nedir?

“Cross Border E-Commerce” yani “Sınır Ötesi E-Ticaret” adıyla bilinen E-İhracat’ı , e-ticaret yolu ile satılan ürün ya da hizmetlerin, mikro ihracat kuralları çerçevesinde, E-Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile yurt dışındaki müşterilere gönderilmesi şeklinde tanımlamamız mümkündür. İnternetin coğrafi sınırları ortadan kaldırmış olması, ülkeler arasındaki alışverişin ciddi anlamda artış göstermesini ve talebin bu yöne kaymasını sağlamıştır. Bu talebin yoğunluğu, E-İhracatın doğmasına sebep olmuş ve E-İhracatın günümüzün önemli geçim kaynaklarından biri olmasını sağlamıştır.

 

E-İhracat Neden Önemlidir?

 E-İhracatın en büyük avantajı ve önemi, dünya genelinde milyonlarca müşteriye, zaman ve maliyet kaybını minimuma indirerek, hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilme imkanının olması diyebiliriz. Klasik ihracatın sunduğu teşvik ve muafiyetlerin E-İhracatta da geçerli olması hatta E-İhracata önemli miktarda devlet teşvikinin alınabilmesi, birçok ülkedeki nihai tüketiciye ulaşabilme imkanını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca ürün ve ürün kategori sayısının çok geniş yelpazede olması, her müşterinin ve müşteri adaylarının ihtiyaçlarına uygun cevapların verilebilmesini sağlamakta ve talebin artmasında büyük etken olmaktadır.

 

E-İhracatın Avantajlarından Bahsedecek Olursak;

 • E-İhracat, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir kişinin, dilediği ürün ve hizmete internet aracılığı ile kolay bir şekilde ulaşabilmesini sağlamaktadır.
 • Zamandan tasarruf ve maliyet kaybının minimuma indirilmesi tüketicilerin taleplerini ciddi anlamda artırmaktadır.
 • Sınırsız kategoride ürün ve hizmetlerin dünya genelinde tüm tüketicilerin taleplerine uygun olarak sunulması E-İhracatın avantajları arasında en önemlilerinden biridir diyebiliriz.
 • E-ihracat ile, ürünlerinizi B2C iş modeli ile doğrudan son tüketiciye ulaştırabileceğiniz gibi B2B yani firmadan firmaya da ulaştırabilmeniz mümkündür.
 • Ürünlerinizin satışını yapacağınız ülkelerde mağaza ya da personellerinizin olmasına gerek olmaması, sizlere ciddi maliyet tasarrufu sağlamaktadır.
 • E-ihracat ile istediğiniz ülkedeki tüketicilere ulaşmanız mümkündür. Bu sayede müşteri portföyünüzü genişleterek adınızı Dünya’ya duyurabilirsiniz.
 • E-İhracatta birçok ülkede KDV muafiyetinin olması size KDV iadesi alabilme olanağı sağlamaktadır.
 • Klasik ihracattaki maliyetlere, konşimento prosedürlerine ve yatırımlara gerek olmadan yurt dışına satış yapabilirsiniz.
 • E-İhracatta ödemeleri döviz cinsinden alıyor olmanız; kur dalgalanmalarından etkilenmeden kâr elde etmenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca, bu kur farklarından dolayı daha fazla kâr da elde edilebilirsiniz.
 • E-ihracatta çoğunlukla hem ağırlık hem de değer olarak küçük ürünler gönderildiği için sevkiyat zararlarının karşılanabilir seviyede olması da size büyük avantaj sağlamaktadır.
 • E-İhracat ile satışı yapılan ürünler için “kozmetik, sağlık ürünleri gibi ürünler hariç” CE belgesi yeterli olmaktadır. Ayrıca özel bir sertifika edinmenize gerek olmadığından bu konuda da avantaj sahibi olursunuz.

 

E-İhracat’a adım atmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizde hemen bugün alanında uzman ekibimizden profesyonel bir destek alabilirsiniz. Bizlere telefon, mail ve diğer iletişim kanallarımızdan biri ile ulaşabilir ve hemen bugün E-İhracata ilk adımınızı atabilirsiniz.

 

E-İhracata başlamak isteyenler için yüksek güvenlikli, kolay kullanımlı, birden çok dil seçenekli ve uygun maliyetli, gelişmiş birçok özelliği ile TemizWeb E-İhracat Web Sitelerimizi hizmetinize sunuyoruz. Siz de TemizWeb E-İhracat Web Sitelerimizi ve gelişmiş özelliklerini inceleyerek kendinize uygun olan paketi seçerek satın alabilir ve hemen bugün E-İhracata başlayabilirsiniz.

e-ihracat eihracat e-ihracat sitesi e-ihracat web sitesi e-ticaret e-ticaret web sitesi web sitesi e-ihracat nedir e-ihracat neden önemlidir nasıl e-ihracat yapılır e-ihracatın önemi