Finansal Dönüm Noktaları Nelerdir?

Finansal Dönüm Noktaları Nelerdir?

Finansal Dönüm Noktaları Nelerdir?
    Kategori: Genel Bilgi

Finansal Dönüm Noktaları Nelerdir?

            Kişiler, ilerleyen yaşlarıyla beraber ekonomik ilişkilerin içerisine daha çok girmeye başlarlar. Bu sayede finansal anlamda kendi bütçelerine, kendi gelirlerine ve harcamalarına sahip olurlar. Öncelikle kişiler böyle dönemlerde daha sağlıklı ilerlemek için bilinçlendirilmelidir. Bu sayede daha verimli bir şekilde finansal hayat planlanmış olacaktır. Herkes finansal hayatını yaşarken, bazı anlarda daha rahat, bazı anlarda daha da zorlanarak bir şekilde sürekliliğini sağlar. Bu yazının amacı da, kişilerin hayatında bulunan bu dönüm noktalarını maddeleyerek açıklamaktır. Bu sayede erkenden bilinçlenecek olan kişiler, karşılarına ne çıkacağını bilirse; finansal istikrarlarını sağlamak daha kolay olacaktır.

 

Finansal Dönüm Noktaları Nelerdir?

            Finansal dönüm noktaları; kişilerin hayatlarında meydana gelen önemli ve kritik değişimleri içermektedir. Bu sayede kişiler önceden bu zaman evrelerine hazırlıklı olur ve bütçelerini ona göre ayarlarlar. Şimdi finansal dönüm noktalarına bakalım:

  1. Doğup büyüdüğünüz evden, ailenizin yanından ayrılmak; artık finansal anlamda tamamen bireysel bir şekilde olduğunuzun işaretidir. Finansal anlamda önemli bir dönüm noktası olan evden ayrılma durumu, sizin finansal olaylarla karşı karşıya kalmanızı sağlar. Artık kendi evinizi geçindirmeniz ve faturalarınızı ödemeniz gerekecektir. Bu sayede maddi konular ile alakalı olarak ne kadar başarılı olduğunuzu test edebileceksiniz.
  2. Kredi kartı kullanmaya başlamak, kesinlikle finansal dönüm noktalarından bir tanesidir. Bu kullanım zamanında eğer mantıklı ve düzenli davranırsanız, bu sayede kredi kartı sizin için avantaj olacaktır. Fakat, sorun yaşamaya başlarsanız; finansal hayatınız hep kötü şekilde devam edebilir.
  3. Maaşlı bir işe girmek de finansal dönüm noktalarından biridir. Çünkü bu sayede para harcamaya başlayacak ve gelir- gider dengesini anlamış olacaksınız. Böylece de finansal anlamda ne kadar önemli bir süreçten geçtiğinizin farkında olacaksınız.
  4. İlk maddi sıkıntınızı yaşamak, dönüm noktaları arasında olumsuz seçeneklerdendir. Maddi bir sıkıntı yaşayarak, onunla ilgili çözümler ve planlar yapmaya başlayacaksınız. Bu sayede finans dünyasına ‘merhaba’ diyecek ve gerekli önlemleri almak için uzun çalışmalar sergileyeceksiniz.
  5. Finansal dönüm noktalarından bir tanesi de çocuk sahibi olmaktır. Evde giderlere bir kişi daha eklenmesi, dengelerinizi alt üst edebilir. O yüzden böyle tatlı bir dönüm noktasından önce, gerekli ve ilgili yatırımlarınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

finans ekonomi kişisel finans tasarruf geleceğe yatırım finansal planlama finansal dönüm noktaları finansal dönüm finans analizi