HTML ve CSS Nedir?

HTML ve CSS Nedir?

HTML ve CSS Nedir?
    Kategori: Genel Bilgi

 
HTML ve CSS Nedir? 
 
Web tasarımı yapmak ve istenilen dizayna getirmek için çeşitli terimlerin bilinmesi, çeşitli dillerin kullanılıyor olması gereklidir. Web dilleri, programların oluşturulması için kullanılan yazılım dilleridir. Özellikle HTML ve CSS, web tasarımı için en temel programlama dilleridir. Peki açılımları, özellikleri nelerdir?
 
 
HTML Nedir?
 
HTML “Hyper Text Markup Language”, ingilizcesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçesi Hiper Metin İşaretleme Dili olan HTML, web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5'tir. HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. 
 
HTML;  .html ya da .htm uzantısıyla nitelendirilmektedir. Tag adı verilen etiket yapısı, HTML dilini oluşturan ana unsurdur. HTML dilinde yapılan tagların kapatılması gereklidir. 
 
HTML’nin derleme - düzenleme gibi gereksinimi bulunmamaktadır. Oluşturulduğunda yani metin belgesinin .html uzantısıyla dizayn edilmesi, kaydedilen sayfanın arama motorunda görüntülenebilmesini sağlar.
 
 
CSS Nedir?
 
CSS “Cascading Style Sheets” olarak nitelendirilmekte ve‘’Basamaklı Stil Şablonları’’ olarak Türkçe ifade edilmektedir. CSS, HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir. 
 
CSS, yapılan HTML taglarının zenginleştirilmesi olarak ifade edilebilir. CSS ile görsel biçimlendirme, düzenleme yapılmaktadır. Yani HTML’lerin arka plan görüntülerinden yazı fontlarına, konumlandırma işlemlerinden boyutlarına dek dizayn edilmesi, CSS ile sağlanır. Her bir özelliği her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayarak bütün Web sayfalarında ortak kullanabilirsiniz. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçülür ve güncelleme yapmak da kolaylaşır. 
 
CSS kodları, HTML kodlarının içine yazılabildiği gibi harici bir CSS dosyası oluşturularak da işlem yaptırılabilir. CSS seçicileri; id ve class olarak iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. HTML’de kullanılan seçiciler ile CSS’de tag biçimlendirmesi yapılır.
 

css css3 html html5 tasarım Hyper Text Markup Language Cascading Style Sheets tag etiket web web tasarım web site