Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?
    Kategori: Genel Bilgi

 

İlerleyen teknoloji, artık insanların her türlü ihtiyacını karşılamak için var olmaktadır. Fakat bilim ilerledikçe ve buluşların önemi arttıkça; aynı zamanda boyutları da o derece küçülmektedir. Nano teknoloji, kök olarak da cüce ve küçük anlamlarına gelmektedir. Bu yüzden ilgili bilim dalının küçük boyutlu işlerle ilgilendiği açıkça bellidir.

 

Nano kelimesi bilim alanında; saç telimizin on binde bir kalınlığına eşittir. Bunu şöyle bir örnekle daha iyi açıklayalım: Bir bilardo topunun dünya üzerinde kapladığı alan, nano teknolojisinin kapsamını en iyi şekilde anlatır. 


Nano Teknoloji Nedir?


Molekül ve atomların en küçük boyuttaki birimlerini kontrol etmek ve atomik boyutu değerlendirmek amacıyla kullanılan teknolojiye ‘Nano Teknoloji’ denir. Atomlar üzerinde ekleme veya çıkarma işlemi yaparak; yeni atomik dizilimler elde etmeye çalışan nano teknoloji; günümüzde kendisine olan ilgiyi boşa çıkartmamaktadır. Birçok atom üzerindeki sınırlar ortadan kaldırılabilir ve beklenmedik sonuçlar ortaya çıkar.


Nano Teknoloji Hangi Alanlarda Kullanılır?


Nano Teknoloji, kendisini geliştirdikçe; kullanım alanı da aynı ölçüde artmaktadır. Günümüz bilim dallarının çoğunda aktif olarak kullanılır. Gelişmekte olan bir teknoloji olmasına rağmen, büyük bir gelecek vadetmektedir. Mikroskobik alanlarda kullanılmasıyla, sağlık alanında insanlığa hizmet edecek olan nano teknoloji; kendisini kullanan ve ilerleten ülkelere de dünya siyasetinde güçlü bir konum verecektir.

 

Fizik ve kimya alanlarında bilinmeyen yönlerdeki kısımları keşfedecek ve elektronik alanında kullanılarak şimdiki disklerin, bilgisayar ve ilgili dahili hafızaların mikro alandan nano alana geçmesini sağlayacaktır. Ulaşım anlamında daha sağlam araçların üretilmesini sağlayacak olan nano teknoloji, daha uzun sürede kullanılacak imkanlar verecektir.

 

Kendi kendini temizleyebilecek olan elbiselerin, paslanmayı ortadan kaldıracak tekniklerin ve daha birçok keşfin, o teknoloji sayesinde yakın zamandahayatımıza girmesi muhtemeldir. 


Nano Teknolojinin Yararları Nelerdir?


Nano teknoloji; öncelikle insanların yaşam kalitesini arttıracaktır. Bu sayede daha uzun ve sağlıklı bir yaşamın kilidini açacaktır. İlgili faydaları sayesinde daha fazla ve daha az maliyetler üretim imkanı oluşturacak; insanların üretim için harcadıkları zamanı en aza indirecektir. Ülkelerin gelişmişlik derecesini arttıracak ve onları dünyada önemli birer güç haline getirecektir