RFID Koruma Nedir?

RFID Koruma Nedir?

RFID Koruma Nedir?
    Kategori: Genel Bilgi

RFID Koruma Nedir?

RFID- RadioFrequencyIDentification olarak bilinen ve günümüz teknolojileriyle gelişen sistemlerden biridir. Elektronik ödeme ve bankacılık ürünlerinin güvenle taşınması için kullanılan RFID koruma, radyoaktif dalgalarla doğrudan alakalı bir teknolojidir.

RFID, temas gerektirmeden tanınma- izlenme teknolojisi olarak geliştirilmiştir. Radyo frekans dalgaları sayesinde belirli bir mesafeden tanınma sağlar.

RFID Nedir?

Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) bankacılık sistemlerinden otomotiv sektörüne, sağlık ve ilaç sanayinden güvenlik teknolojilerine dek pek çok sektörde kullanılır. RadioFrequencyIdentification-RFID teknolojisi; canlı veya cansız varlıkların, herhangi bir temasa gerek olmadan, belirli mesafeden tanımlanabilmesi, algılanması veya işlem yapılabilmesi olarak nitelendirilir.

Akaryakıt, lojistik, tarım, tekstil, enerji, kamu, üretim ve turizm gibi alanlarda sıklıkla kullanılan ve özellikle kredi kartlarında temassız ödeme özelliği olarak bilenen teknolojilerdir.

RFID Nasıl Çalışır?

RFID sistemi, elektronik kartlarda şifreleme gerektirmeden kullanma olanağı sağlar. Tanımlama ve ödeme işlevleri sağlayan RFID sistemi, radyoaktif dalgalar ile çalışır. Teknoloji, radyo dalgası tanımlama özellikleriyle tanımlama ve fonksiyonellik kazandıran sistemdir.

RFID sistemiyle, radyo dalgası yayan bir senkronizasyon sağlanır. Yayılan radyo dalgalarının okunmasını sağlayan cihaz ile temasa gerek olmadan kullanım sağlanır. Elektronik kartlarda şifre girmeye ve onaylamaya gerek kalmadan, eşleşme ve işlev sağlar.

RFID Teknolojisi Güvenli midir?

Elektronik hırsızlara karşı önlem alınması, RFID sisteminin rahat ve sorunsuz şekilde kullanılmasını sağlar. Temassız ödeme özelliğine sahip kredi kartları, RFID korumalı cüzdanlar ile elektronik hırsızlardan korunabilir.

Temassız özellikleriyle belirli bir mesafeden kullanılabilen ve herhangi bir şifre girmeye gerek kalmadan kullanım sağlayan elektronik kartlar için geliştirilen RFID koruma sistemleri, güvenlik sağlar.

RFID folyosu olarak bilinen ve kartvizitliklerde, para cüzdanlarında kullanılan sistem sayesinde, temassız kartların güvenliği sağlanmış olur.

RFID Koruma Sistemi Nedir?

Bankacılık ürünlerinin rahat taşınması ve kullanılabilmesi için imal edilen RFID korumalı sistemler, kişisel bilgilerin istenmeyen kişiler tarafından kullanılmasını önler. RFID koruma folyosu entegre edilerek üretilen korumalı cüzdanlar, astar ve yüzey kumaşı arasına eklenir.

RFID korumalı cüzdanlar, frekans bağlantısını bloke ederek, cüzdan içerisinde istenmeyen kullanımların yapılmasını önler. RFID korumalı cüzdanlar, çantalar, elektronik kredi kartlarının güvenliğini sağlayan ürünlerdir.

Kredi Kartlarında RFID Teknolojisi

Kullanılan kartların, kredi kartlarının RFID sistemine sahip olup olmadığının anlaşılması için, kart üzerindeki semboller incelenebilir. RFID sistemine sahip kredi kartlarında;

  • Temassız işlem özelliği bulunuyor ise
  • Kart yüzeyinde radyo dalga işaretleri bulunuyorsa
  • Çipli kartlar, çipli pasaportlar RFID sistemine sahiptir
  • Kredi kartı üzerinde PayPass, PayWave, Blink ibareleri var ise RFID sistemine sahiptir.

 RFID teknolojisi ile geliştirilen kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için, RFID korumalı cüzdanlar kullanılmalıdır. RFID folyolu cüzdanlar, RFID astarlı vizitlikler, çantalar gibi ürünler kullanılarak temassız kullanımların, bilgi dışında yapılması önlenir.

RFID Korumalı Cüzdan Modelleri

Erkek ve kadın cüzdan modellerinde uygulanan RFID koruma teknikleri, birbirinden şık modellerle imal ediliyor. Hakiki deri erkek cüzdanları ve suni deri cüzdan modellerinin pek çoğunda RFID folyosu kullanılıyor.

Cüzdanların tasarım özelliklerine bağlı olarak iç kısmında kart vizitlik kullanılan folyo sayfalar veya cüzdan imalatında folyo kullanılan modeller bulunuyor. RFID korumalı cüzdan çeşitleri, hakiki deri kumaşlardan ve birbirinden farklı renklerle imal edilen seçeneklerden oluşuyor.

Suni deri korumalı cüzdan modelleri, renk, model, kart vizitlik modelleri gibi farklı seçenekler ile dizayn ediliyor. Hem kredi kartlarının güvenliğini sağlamak hem de şık cüzdanlara sahip olmak için RFID korumalı ürün modelleri tercih edilebilir. Her bütçeye uygun cüzdan modeli bulunuyor.

RFID rfid RFID nedir RFID koruma Radyo Frekanslı Tanıma bankacılık sistemi elektronik ödeme teknoloji tanıma izleme teknolojisi